Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A shopkeeper purchased 15 kg of variety A rice at X per kg and 10 kg of variety B rice at ‘X+ 5’ per kg. The shopkeeper sold the whole quantity of variety A rice at 10% profit and that of variety B rice at 20% profit. The total selling price of variety A rice was 30/- more than that of variety B rice. Had the two varieties been mixed and sold at an overall profit of 20%, what would have been the selling price of the mixture per kg?
Total revenue generated by selling variety A rice = 1.1*15x = 16.50x
Total revenue generated by selling variety B rice = 1.2*10(x+5) = 12x + 60
It is given that, 16.5x - 12x - 60 = 30
$$\Rightarrow$$ x = 20.
When the two varieties been mixed and sold at an overall profit of 20%. Total weight of the entire mixture = 10+15 = 25 kg.
Total cost price of the mixture = 15*20 + 10*25 = 550
Therefore, the cost price pf the mixture per kg = \dfrac{550}{25} = Rs. 22 per kg.
It is known that the mixture was sold at 20%. Therefore, the selling price of the mixture = 1.2*22 = Rs. 26.40.
Hence, option A is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation