Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man sold $$\frac{3}{5}$$th of his articles at a gain of 20% and the remaining at cost price. Find the percentage gain earned in the transaction.
This can be solved in an easier manner by using allegations concept.
$$p=\frac{\left(p1q1+p2q2\right)}{q1+q2}$$ where p1 ,p2 are profit percentages , q1,q2 are the number of articles , p is the overall profit percentage.
Here q1=3/5 , q2 =2/5 , p1=20 , p2=0
On solving you get p as 12
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation