Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If the radius of a circular wheel is 14 cm. then the number of revolutions necessary to cover a distance of 105.6 meters is ( Here take $$\pi = \frac{22}{7}$$)
Radius of the circular wheel = 14 cm
Circumference of the circular wheel = $$2\times\pi\times14$$ = $$2\times\frac{22}{7}\times14$$ = 88 cm
$$\therefore\ $$The number of revolutions required to cover a distance of 105.6 m = $$\frac{\text{Distance}}{\text{Circumference of the wheel}}$$
$$=\frac{105.6\times100}{88}$$
$$=120$$
Hence, the correct answer is Option A
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation