Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In a batch of 50 students has ratio of Boys to Girls as 4:6. Average marks of Girls are 60 and Average marks of the batch is 62. Average Marks of Boys will be:
Let the number of boys be 4x and number of girls be 6x
Given, 4x+6x = 50
x = 5
Number of boys = 20 and number of girls = 30
Average marks of girls = 60
Total marks scored by girls = 60$$\times\ $$30 = 1800
Average marks score by batch = 62
Total marks scored by batch = 62$$\times\ $$50 = 3100
Marks scored by boys = 3100 - 1800 = 1300
Average marks of boys = $$\frac{1300}{20}$$ = 65
Answer is option D.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation