Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
At a high school anniversary program, students from only classes 9 and 10 participated. 65% of participating students are boys. If a boy is picked, the probability of the boy being picked to be a class 10 student is 0.3. What is the probability of picking a class 9 girl student if the ratio of class 9 students to 10 is 3:2?
It is given that 65% of the total are boys. So, the probability of picking a boy is 0.65.
We are given that if a boy is picked, the probability of the boy being a class 10 student is 0.3.
Using Bayes theorem $$P\left(10\left|B\right|\right)=\frac{P\left(10\ \bigcap\ B\right)}{P\left(B\right)}$$
$$0.3=\frac{P\left(10\ \bigcap\ B\right)}{0.65}$$
$$P\left(10\ \bigcap\ B\right)=0.3\times0.65\ =\ 0.195$$
$$P\left(9\ \bigcap\ B\right)=0.65-0.195\ =\ 0.455$$
We are told that class 9 and 10 students are in 3:2. So the probability of picking class 9 students is 0.6.
We know that $$P\left(9\ \bigcap\ B\right) =\ 0.455$$. From this $$P\left(9\ \bigcap\ G\right)=0.6-0.455\ =\ 0.145$$
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation