Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A Business Group has 3 Companies X,Y,Z and a Trust P which is engaged in charitable activities. Each group company has to donate 5% of its own funds to the Trust, excluding the loan which the company has taken from other companies of the group. X has given a loan to Y which is equivalent to 10% of the funds of Y. After receiving the loan, Y has funds which are 2 times the funds of Z. If Z gave Rs. 10,000 as donation to the Trust P, how much is the approximate contribution of 'Y' to the Trust P ?
Z's funds = 10000 x 100/5 = 2 lakhs
Y has funds which are 2 times the funds of Z => 4 lakhs
X has given loan to Y which is equal to 10% of funds of Y
y's funds + 10% of Y's funds = 4 lakhs
Y's funds = 4/1.1 lakhs
Y's donation = 5/100 (4/1.1lakhs) = 18181.81
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation