Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man sells Rs. 5000, 12% stock at 156 and invests the proceeds partly in 8% stock at 90 and the balance in 9% stock at 108. He thereby increase his income by Rs. 70. How much of the proceeds were invested in each stock?
Selling price of Rs. 5000 stock = $$5000\times\frac{156}{100}=Rs.$$ $$7800$$
Income from stock = $$\frac{12}{100}\times5000=Rs.$$ $$600$$
Now, let investment in 8% stock be Rs. $$x$$ and 9% stock be Rs. $$(7800-x)$$
According to ques,
=> $$\frac{8}{90}\times x+\frac{9}{108}\times(7800-x)=600+70$$
=> $$\frac{8x}{90}+650-\frac{x}{12}=670$$
=> $$\frac{16x-15x}{180}=20$$
=> $$x=3600$$
$$\therefore$$ Amount invested in 8% stock = Rs. 3600 and in 9% stock = Rs. 4200
=> Ans - (A)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation