Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following table and answer the questions.

The number of students of school D is more than the number of students of schools A and E together, by about
In A, 40% of students scored above 60% marks, the number of them being equal to 1160. Hence, the total number of students is 2900.
In B, 30% of students scored above 60% marks, the number of them being equal to 1170. Hence, the total number of students is 3900.
In C, 50% of students scored above 60% marks, the number of them being equal to 1170. Hence, the total number of students is 2340.
In D, 15% of students scored above 60% marks, the number of them being equal to 1200. Hence, the total number of students is 8000.
In E, 40% of students scored above 60% marks, the number of them being equal to 1600. Hence, the total number of students is 4000.
The number of students of schools A and E together = 2900+4000=6900.
The number of students of school D is more than the number of students of schools A and E together = 8000-6900=1100.
The percentage more is by $$\frac{1100}{6900}\cdot100=15.9$$
So, option A is the answer.
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation