Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An oil refinery takes 100 L of crude oil as input and after refining for 1 hour gives certain amount of output oil X litres. This can be sold in the market at a profit of Rs 30/L. If this oil is further refined for $$\frac{1}{2}$$ h it gives oil Y litre. This can be sold at a profit of Rs. 50/L. Output and input ratio at both the stages is 90%. The maximum amount that can't be earned from 1000 L of crude input is
Case 1 : When we refine oil for 1 hour
Input = 1000 L
=> Output = $$\frac{90}{100}\times1000=900$$ L
Profit = $$30\times900=Rs.$$ $$27,000$$
Case 2 : When we refine oil for 1/2 hour
Input = 900 L
=> Output = $$\frac{90}{100}\times900=810$$ L
Profit = $$50\times810=Rs.$$ $$40,500$$
$$\therefore$$ Clearly, maximum profit earned is Rs. 40,500
=> Ans - (D)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation