Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man and a woman 81 miles apart from each other, start travelling towards each other at the same time. If the man covers 5 miles per hour to the women’s 4 mile per hour, how far will the woman have travelled (in miles) when they meet?
Time taken to meet = $$\ \frac{\text {Distance between them}}{\text{Relative speed}}$$
Relative Speed = 5 +4 = 9 miles per hour.
Time take to cover 81 miles = $$\ \frac{\ 81\ }{9}$$ = 9 hours.
Woman travelled in 9 hours = 9*4 = 36 miles.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation