Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
R and S start walking towards each other at 10 AM at the speeds of 3 km per hour and 4 km per hour respectively. They were initially 17.5 km apart. At what time do they meet?
Given, R and S are moving at the speeds of 3 kmph and 4 kmph respectively. And distance between them is 17.5 km
Relative speed = 3 + 4 = 7 kmph
Time taken for R and S to meet = $$\frac{17.5}{7}$$ = $$2.5$$ hours
They meet at (10 AM + 2.5 hours) = 12:30 PM
Hence, option D is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation