Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Speed of a speedboat when moving in the direction perpendicular to the direction of the current is 16 km/hr. Speed of the current is 3 km per hour. So the speed of the boat against the current will be (in km/hr)
Given, speed of the boat when moving perpendicular to the direction of current = 16 km/hr and speed of current = 3 km/hr
Speed of the boat in still water = 16 - 3 = 13 km/hr
Speed of the boat against current = 13 - 3 = 10 km/hr
Hence, option C is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation