Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The difference between a discount of 40% on Rs 500 and two successive discounts of 36%, and 4% on the same amount is
Discount of 40% on Rs. 500
= $$\frac{40}{100} \times 500 = 200$$
Two successive discounts of 36%, and 4% on Rs. 500
= $$\frac{36}{100} \times 500 = 180$$
Amount left = 500 - 180 = 320
=> $$\frac{4}{100} \times 320 = 12.8$$
Total discount = 180 + 12.8 = 192.8
$$\therefore$$ Required difference = $$200 - 192.8 = 7.2$$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation