Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train 300 m long is running at a speed of 90 km/h. How many seconds will it take to cross a 200 m long train running in the opposite direction at a speed of 60 km/h ?
Relative speeds of train (running in opposite directions) = $$90+60=150$$ km/hr = $$150\times\frac{5}{18}=\frac{125}{3}$$ m/s
Lengths of train = $$300+200=500$$ m
$$\therefore$$ Time taken = $$\frac{500}{\frac{125}{3}}=4\times3=12$$ sec
=> Ans - (C)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation