Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The compound interest on a certain sum of money for 2 years at 5% per annum is Rs. 102.50. Compound interest on the same sum for the same period at 4% per annum is
According to the equation we can say that $$P\left(1+\frac{r}{100}\right)^2-P=102.50$$
Now r=5% So $$P\left(1.05\right)^2-P=102.50$$ or P(0.1025)=102.50 or P=1000
So new interest will be $$1000\left(1.04\right)^2-1000=81.6$$
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation