Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Seema invested an amount of RS 16,000 for two years on compound interest and received an amount of Rs 17,640 on maturity. What is the rate of interest?
Principal sum = Rs. 16000 and time period = 2 years. Let rate of interest = $$r\%$$
Amount under Compound interest = $$P(1+\frac{R}{100})^T$$
=> $$16,000(1+\frac{r}{100})^2=17,640$$
=> $$(1+\frac{r}{100})^2=\frac{17640}{16000}$$
=> $$1+\frac{r}{100}=\sqrt{1.1025}$$
=> $$\frac{r}{100}=1.05-1=0.05$$
=> $$r=0.05\times100=5\%$$
=> Ans - (A)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation