Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Two cyclists start on a circular track from a given point but in opposite directions with speeds of 7 m/s and 8 m/sec respectively. If the circumference of the circle is 300 m, after what time will they meet at the starting point?
Speed of A = 7 m/s and speed of B = 8 m/s
Time taken by A to complete 1 round = $$\frac{300}{7}$$ sec
Time taken by B to complete 1 round = $$\frac{300}{8}$$ sec
=> Meeting at STARTING POINT = L.C.M. $$(\frac{300}{7},\frac{300}{8})$$
= $$\frac{300}{1}=300$$ seconds
=> Ans - (C)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation