Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A water tanker can be filled by 2 pipes A & B separately in 16 min & 32 min respectively. Outlet of
the tanker is partially open and it can empty the full tanker completely in 1 hour 4 min. Pipes A & B
were opened simultaneously for 9 min to fill the tanker but the partially open outlet was not closed.
After 9 min the pipes A & B were closed and the tanker then went to Mohan's house, 6 km away to
deliver water. If the tanker moved at a constant speed of 36 km/hr, approximately what percentage of
tanker was full, when it reached Mohan's house?
Let the tank capacity be 64 liters.
Hence, capacity of pipes A and B resp are 4 lit/min and 2 lit/min
Also, the capacity of the draining pipe = -1 lit/min
Now, when all pipes are open for 09 mins, tank filled = (4+2)*9 - (9*1) = 45 liters
Now, the tank travels for (6/36)*60 min = 10 minutes
During this time, liquid lost = 10*1 lit/min = 10 liters
Liquid left = 35 liters
hence, percentage filled = 35/64 = 55% approx
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation