Join WhatsApp Icon JEE WhatsApp Group
Question 16

A metallic conductor of length $$1$$ m rotates in a vertical plane parallel to east-west direction about one of its end with angular velocity $$5$$ rad s$$^{-1}$$. If the horizontal component of earth's magnetic field is $$0.2 \times 10^{-4}$$ T, then emf induced between the two ends of the conductor is

Given:
$$Magnetic\ field\ B=0.2\times\ 10^{-4},\ length\ l=1m,\ angular\ velocity\ ω=5rad/s$$

Formula (emf in rotating rod):

$$E=\ \frac{\ 1}{2}Bωl^2$$

Calculation:

$$E=1/2​\times0.2\times5\times(10^{-4})\times\ 1^2=0.5\times10−4V$$

$$E=50\times10^{-6}V=50μV$$

E=50×10−6 V=50 μV$$\mathcal{E} = 50 \times 10^{-6}\,$$

$$\text{V} = 50\,\mu\text{V}E=50×10−6V=50μV$$

Final Answer:

50 μV

Get AI Help

Video Solution

video

Create a FREE account and get:

  • Free JEE Mains Previous Papers PDF
  • Take JEE Mains paper tests

50,000+ JEE Students Trusted Our Score Calculator

Predict your JEE Main percentile, rank & performance in seconds

Ask AI