Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Read the following table and answer questions.

The ratio of the total number of students scoring less than 60% marks to that of scoring exactly 60% marks is
The number of students scoring more than 60% marks in school A = $$\frac{55}{100}\times800=440$$
Thus, students scoring exactly 60% marks in school A = $$800-440-320=40$$
Similarly, for other schools :

Total number of students scoring less than 60% marks = 320+220+300+280+210 = 1330
Total number of students scoring exactly 60% marks = 40+20+35+15 = 110
$$\therefore$$ Required ratio = $$\frac{1330}{110}=133:11$$
=> Ans - (B)
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation