Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Ramsukh bhai sells rasgulla(a favourite Indian sweets) at Rs. 15 per kg. A rasgulla is made up of flour and sugar in the ratio 5 : 3. The ratio of price of sugar and flour is 7 : 3 (per kg). Thus he earns $$66\frac{2}{3}$$% profit. What is the cost price of sugar?
SP of 1kg rasgulla= Rs.15
Profit= $$\frac{200}{3}$$%
CP of 1 kg rasgulla = ($$\ \frac{\ 15\times100}{\ \frac{\ 500}{3}}$$) = Rs. 9
CP of 1 kg of sugar= 7x
CP of 1 kg of floor= 3x
3x 7x
9
7x-9 9-3x
$$\ \frac{\ 7x-9}{9-3x}\ =\ \ \frac{\ 5}{3}$$
x=2
CP of sugar= 7x= 14 per kg
D is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation