Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rampur is 100 km from Sitapur. At 3 pm bharat Express leaves Rampur for Sitapur and travels at a constant speed of 30 km/h. One hour later, Laxman Mail leaves Sitapur for Rampur and travels at a constant speed of 40 kmph’. Each train makes one stop only at a station 10 km from its starting point and remains there for 15 min.Which train is nearer to Rampur when they meet?
Bharat express:
3:00- start from Rampur
3:20 reach stoppage
3:35 start for Sitapur
4:30 30*55/60 = 330/12 = 27.5 km travel since 3:35
Total travel till 4:30 = 27.5 + 30/3 = 37.5 km
Laxman Mail:
4:00 at Sitapur
4:15 reach stopage
4:30 start for Rampur
Total travel till 4:30 = 10 kms
Time after two trains meet = distance between them/Relative speed
t = 90-37.5/70 = 0.75 hrs = 45 min
5:15 meeting of 2 trains
At 5:15.
Bharat express from Rampur = 37.5 + 45/60 * 30 = 60 kms
Laxman Mail from Rampur = 100 - {10+45/60 * 40} = 100 - 40 = 60 kms
So both trains are equidistant from Rampur.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation