Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the given bar graph and answer the questions that follows.

Profit percent = $$\frac{Income - Expenditure}{Expenditure} \times 100$$
If the expenditures of companies A and B in 2019 were equal and the total income of
both companies was ₹354 crores, then what was the total expenditure (in ₹ crores) of A
and B in that year?
It is given in the question that Profit percent = $$\frac{Income - Expenditure}{Expenditure} \times 100$$.
That means profit is calculated as a percent of expenditure.
Income = Expenditure + $$\frac{profit percent * Expenditure}{100}$$
Let 'e' be the expenditure company A in 2019.
The profit percentage of company A is 55, and B's is 40.
The income of company A in 2019 = Expenditure + $$\frac{profit percent * Expenditure}{100}$$ = e+$$\frac{55 * e}{100}$$=1.55e
The income of company B in 2019 = Expenditure + $$\frac{profit percent * Expenditure}{100}$$ = e+$$\frac{40 * e}{100}$$=1.4e
The total income of companies A and B in 2019 is 1.55e+1.4e = 2.95e.
Given that the total income of both companies was ₹354 crores.
So, 2.95e = 354
$$\Rightarrow$$ e = 120.
Then the total expenditure (in ₹ crores) of A and B in 2019 is 2e = 2*120=240
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation