Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Population of a district is 2,96,000 of which 1,66,000 are males. 50% of the population is literate. If 70% males are literate, then the number of women who are literate, is
Given,
Total population of the district = 2,96,000
Total number of males = 1,66,000 and females = 1,30,000
Total number of literates = 50 % of 2,96,000 = 1,48,000
70% of males are literates i.e 0.07 x 1,66,000 = 1,16,000 are literates
Now, total number of literate woman are,
(Total number of literates) - ( Total number of male literates)
$$\Rightarrow$$ 1,48,000 - 1,16,000 = 31,800.
Hence, option B is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation