Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man on the top of a vertical tower observes a car moving at a uniform speed coming directly towards it. If it takes 12 minutes for the angle of depression to change from 30° to 45°, then how soon, after this, will the car reach the tower?
As per the given question,
Given, time taken for the angle of depression to change from $$30^{\circ}$$ to $$40^{\circ}$$ is 12 minutes, so BC = 12s and CD = st
where, s = speed and t = time
In triangle ABC,
tan 45$$^{\circ} = \frac{AB}{12s}$$ (or) AB = st
In triangle ABD,
tan 30$$^{\circ} = \frac{AB}{BD}$$
$$\frac{1}{\sqrt{3}} = \frac{AB}{s(12 + t)}$$
$$\frac{1}{\sqrt{3}} = \frac{st}{s(12 + t)}$$ ($$\because$$ AB = st)
$$12 + t - \sqrt{3}t = 0$$ (or) $$ 12 - 0.73t = 0$$ (or) t = 16.23 (Approx)
Hence, option B is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation