Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A tank is in the form of a cuboid with length 12 m. If 18 kilolitre of water is removed from it, the water level goes down by 30cm. Whatis the width (in m) of the tank?
volume of water = 18 kiloliter = 18 cubic meter
Length of cuboid = 12m
Height = 30 cm = 0.3 m
Volume of water = $$length \times width \times height$$
18 = $$12 \times 0.3 \times width$$
Width = $$\frac{18}{3.6} = 5 m$$
Create a FREE account and get:
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation