Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the graph and answer the given questions:
Percentage profit earned by two companies A and B during 2013 to 2018
_rGcaYa8.png)
If the expenditure of company A in 2016 was ₹65 crores, then what was the income (in ₹ crores) of the company in the same year?
Profit Percentage for A in 2016 = 75%.
Profit % = $$\frac{income\ -\ \exp enditure}{\exp enditure}\times\ 100$$ where expenditures = 65.
This gives the income = 113.75.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation