Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If a train runs at 50 km/hr, it reaches 60 minutes earlier than its schedule time at its destination but if it runs at 8.33 m/s it reaches at its destination 300 minutes late, find the correct time for the train to complete its journey.
Let the scheduled time be T and the distance that needs to be travelled be D.
While travelling at 50kmph, the train covers D in (T - 1) hours. The value D can also be written as,
D = speed * time = 50kmph * (T - 1)
We are also given that when the train runs at 8.33 m/s = $$\dfrac{25}{3}$$m/s = $$\dfrac{25}{3}\times\ \dfrac{18}{5}\ =\ 30$$kmph, train covers the distance is (T + $$\dfrac{300}{60}$$) hours = (T + 5) hours. The value of D can also be written as,
D = speed * time = 30kmph * (T + 5)
Equating both the values of D, we get,
50T - 50 = 30T + 150
20T = 200
T = 10 hours.
So, the correct time for the train to complete the journey is 10 hours.
Hence, the correct answer is option A.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation