Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A bus covers a distance of first 50 km in 40 minutes, next 50 km at a speed of 2 km per minute and the next 30 km at a speed of 1.0 km per minute. What is its average speed during the entire journey?
Average Speed = Total distance covered $$\div$$ Total time taken
Total distance travelled = 50 + 50 + 30 = 130 km.
Total time taken = Time taken to travel first 50 km + Time taken to travel next 50 km + Time taken to travel next 30 km = $$40 + 50\div 2 + 30\div 1 = 95$$ minutes = $$\frac{95}{60}$$ hours.
$$\Rightarrow$$ Average Speed = $$130\div \frac{95}{60} = 82.1$$ kmph
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation