Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Join Our JEE Preparation Group
Prep with like-minded aspirants; Get access to free daily tests and study material.
In a Young's double slit experiment, two slits are illuminated with a light of wavelength $$800$$ nm. The line joining $$A_1P$$ is perpendicular to $$A_1A_2$$ as shown in the figure. If the first minimum is detected at $$P$$, the value of slits separation $$a$$ will be:
The distance of screen from slits $$D = 5$$ cm. Answer in mm.
Solution :
For first minima in Young’s double slit experiment :
$$\text{Path difference} = \frac{\lambda}{2}$$
At point P,
$$A_1P = D$$
$$A_2P = \sqrt{D^2+a^2}$$
Therefore,
$$\sqrt{D^2+a^2} - D = \frac{\lambda}{2}$$
Given :
$$\lambda = 800\text{ nm} = 8 \times 10^{-7}\text{ m}$$
$$D = 5\text{ cm} = 5 \times 10^{-2}\text{ m}$$
Substituting :
$$\sqrt{D^2+a^2} = D + \frac{\lambda}{2}$$
Squaring both sides :
$$D^2+a^2 = D^2 + D\lambda + \frac{\lambda^2}{4}$$
Since $$\ \ lambda^2$$ is very small, neglecting it :
$$a^2 = D\lambda$$
$$= (5 \times 10^{-2})(8 \times 10^{-7})$$
$$= 4 \times 10^{-8}$$
$$a = 2 \times 10^{-4}\text{ m}$$
$$= 0.2\text{ mm}$$
Final Answer :
$$0.2\text{ mm}$$
Create a FREE account and get:
Predict your JEE Main percentile, rank & performance in seconds
Educational materials for JEE preparation