Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following graph carefully to answer these questions given below it.

What is the difference between the average demand and the average production of the five companies taken together ?
Average demand of all companies = $$\frac{(3000+600+2500+1200+3300)}{5}=\frac{10600}{5}=2120$$
Average production of all companies = $$\frac{(1500+1800+1000+2700+2200)}{5}=\frac{9200}{5}=1840$$
=> Required difference = $$2120-1840=280$$
=> Ans - (C)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation