Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person travels from A to B at a speed of 75 kin/hour in a car and returns from B to A by reducing his speed by 15 km/hour. If the total time taken is 3 hours, then the distance between A and B, in kilometers, is
Solution:
Let,The distance between A-B be $$d$$.
While going from A to B Speed = 75 kmph
Time = $$\ \ \frac{\ Dis\tan ce}{Speed}$$ = $$\ \ \frac{\ d}{75}$$ hours
While going from B to A Speed = 75 kmph
Time = $$\ \ \frac{\ Dis\tan ce}{Speed}$$ = $$\ \ \frac{\ d}{75 - 15}$$ = $$\ \ \frac{\ d}{60}$$ hours
Total time = 3 hours
=> $$\ \ \frac{\ d}{75}$$ + $$\ \ \frac{\ d}{60}$$ = 3
$$\ \frac{\ d}{75}+\frac{d}{60\ }\ =\ 3$$
$$\ \frac{\ 4d\ +5d}{300}\ =\ 3$$
$$\ \frac{\ 9d}{300}\ =\ 3$$
$$\ \ d=\ 100\ km$$ Answer
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation