Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person buys a car at 20%discount of the original price and sells it at 20% higherthan the original price. The percentage gain in this transaction iS
Solution
Let Original price of the car be Rs. 100
After 20% discount car's price = (100-20)/100 x Rs.100 = 0.8 x Rs. 100
= Rs. 80.
So CP for Man = Rs.80
Car was sold at 20% higher price,
So SP = (100+20)/100 x Rs. 100
= 1.2 x 100 = Rs. 120
SP for man = Rs. 120
Profit % = (SP-CP)/CP
=(120 - 80) / 80
= 50 % Answer
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation