Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If an article is sold at a loss of 9%instead of loss of 15%a dealer gets Rs. 420 more. The cost price of the article (in Rs.) is
Solution:
Old loss % = 15
New loss % = 9
Difference in loss percentages = 15-9 = 6%
This 6%(of CP)loss corresponds to monetary loss of Rs 420.
1% of CP corresponds to Rs. 420/6 = Rs.70
100% of CP = Rs. 70 * 100 =Rs. 7000 Answer
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation