Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An article when sold at a gain of 5% yields rupees 15 more than when it is sold at a loss of 5%. Then the cost price of that article in rupees is
Solution:
Gain % = 5
Loss % = 5
Difference in profit percentages = 5-(-5) = 10%
This 10%(of CP) corresponds to monetary value of Rs 15
1% of CP corresponds to Rs. 15/10 = Rs.1.5
100% of CP = Rs. 1.5* 100 = Rs. 150 Answer
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation