Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Based on the following information

Total income tax payable is obtained by adding two additional surcharges on calculated income tax.
Education Cess : An additional surcharge called ‘Education Cess’ is levied at the rate of 2% on the amount of income tax.
Secondary and Higher Education Cess : An additional surcharge called ‘Secondary and Higher Education Cess` is levied at the rate of 1% on the amount of income tax.
Sangeeta is a young working lady. Towards the end of the financial year 2009 - 10, she found her total annual income to be Rs. 3, 37, 425/ -. What % of her income is payable as income tax?
Income tax payable by Sangeeta according to her salary band = 0.2*(337425-300000) + 0.1(300000-190000) = Rs. 18485
Total education cess levied on income tax = 2 + 1 = 3% of income tax
Therefore, the total income tax payable by Sangeeta = 1.03*18485 = 19039.55.
Hence, the required percentage = $$\dfrac{19039.55}{337425}\times 100$$ = 5.64 percent
Therefore, we can say that option A is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation