Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The table represents the results of the annual performance appraisal in a company. Each individual’s performance is rated on a scale of 1 - 20 and it is represented in the table under parameters like designation and experience.
For example, 6 managers with an experience of 2 years, got an appraisal in the range from 12 - 14 with at least one of them getting a 12 and one of them getting a 14. Answer following three questions based on this table

What is the minimum average appraisal score for all the managers in the company?
With 1 year of experience from 6 managers, one will have an appraisal score of 17 other five can have a score equal to 15.
=> Total score = 15*5+17 = 92
With 2 years of experience from 6 managers, one will have an appraisal score of 14 other five can have a score equal to 12.
=> Total score = 12*5+14 = 74
With 3 years of experience from 10 managers, one will have an appraisal score of 12 other nine can have a score equal to 10.
=> Total score = 10*9+12 = 102
With 4 years of experience from 5 managers, one will have an appraisal score of 13 other four can have a score equal to 10.
=> Total score = 10*4+13 = 53
Total score of all managers = 92+74+102+53 = 321
Total number of managers = 27
Therefore, the minimum average appraisal score for all the managers in the company = $$\ \frac{321}{27}$$ = 11.89
The answer is option A.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation