Question 6

Two inlet pipes can fill a cistern in 20 and 24 hours respectively and an outlet pipe can empty 160 gallons of water per hour. All the three pipes working together can fill the empty cistern in 40 hours. What is the capacity (in gallons) of the tank?

Let capacity of tank = L.C.M.(20,24,40) = $$120x$$ gallons

1st inlet pipe can fill in 20 hours, => 1st pipe's efficiency = $$\frac{120x}{20}=6x$$ gallons/hr

Similarly, 2nd pipe's efficiency = $$\frac{120x}{24}=5x$$ gallons/hr

Also, efficiency of 3rd outlet pipe = $$-160$$ gallons/hr

According to ques,

=> $$(6x+5x-160)\times40=120x$$

=> $$11x-160=\frac{120x}{40}=3x$$

=> $$11x-3x=160$$

=> $$x=\frac{160}{8}=20$$

$$\therefore$$ Capacity of tank = $$120\times20=2400$$ gallons

=> Ans - (B)

Get AI Help

Create a FREE account and get:

  • Free SSC Study Material - 18000 Questions
  • 230+ SSC previous papers with solutions PDF
  • 100+ SSC Online Tests for Free

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Crack CAT 2026 & Other Exams with Cracku!

Ask AI