Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person travels from P to Q at a speed of 60 kmph and returns at a speed of 45 kmph If total time taken is $$3\frac{1}{2}$$ hours then the distance (in kms) between P and Q is
Let the distance between P and Q be D km.
Total time = $$3\frac{1}{2}$$ hours = 3.5 hours
According to the problem, $$\frac{D}{60}+\frac{D}{45}=3.5$$
$$\Rightarrow$$ $$\frac{1}{15}\left(\frac{D}{4}+\frac{D}{3}\right)=3.5$$
$$\Rightarrow$$ $$\frac{1}{15}\left(\frac{7D}{12}\right)=3.5$$
$$\Rightarrow$$ D = 90 km
$$\therefore\ $$Distance between P and Q = 90 km
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation