Question 75

The following table showing the percentage of the total population of a state in different age groups.


Out of every 50,000 people, find the approximate number of persons below the age of 35.

Percentage of persons below the age of 35 = 31 + 5.25 + 14.25 = 50.5%

Approximate number of persons below the age of 35 = 50,000 $$\times \frac{50.5}{100} = 25250$$

Get AI Help

Create a FREE account and get:

  • Free SSC Study Material - 18000 Questions
  • 230+ SSC previous papers with solutions PDF
  • 100+ SSC Online Tests for Free

Free SSC Verbal Questions

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.

Ask AI