Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the given pie charts and answer the question that follows.
Number of employees Number of male employees
in office C = 288 in office E = 224
The pie charts show the distribution of total number of employees and the total number of male employees of a company working in its six offices A, B, C, D, E and F
The average number of male employees in offices A, D and F is what per cent more
than the total number of female employees in offices B, E and F?
Number of male employees in E = $$\frac{50.4}{360}\times\ Total\ Male$$ i.e. 224.
This gives the number of Total male employees = 1600.
And Total employees in C = $$\frac{43.2}{360}\times\ Total$$ i.e. 288.
This gives the Total number of Employees = 2400.
Using these values, we can calculate Total number of Employees and Total number of Female employees for all the offices.
average number of male employees in offices A, D and F = 336 and the total number of female employees in offices B, E and F are 280.
The required percentage = $$\frac{336-280}{280}\times\ 100\ =\ 20\%$$.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation