Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A girl spends 76% of her income. If her income increases by 18% and her expenditure increases by 25%,then what is the percentage increase or decrease in her savings (correct to one decimal place)?
Let the income of girl is 100
Expenditure is 76% of income
i.e, $$\frac{76}{100}\times\ 100$$
= 76
Saving = Income - expenditure
100 - 76 = 24
According to question,
income is increased by 18%
Increased income = $$\frac{18}{100}\times\ 100\ +\ 100=118$$
Expenditure is increased by 25%
increased expenditure = $$\frac{25}{100}\times\ 76\ +\ 76=95$$
New saving = 118 - 95 = 23
% decrease in saving = $$\frac{\left(24-23\right)}{24}\times\ 100$$
i.e; $$4.16\ \simeq\ 4.2\ \%$$
Hence, Option B is correct.
Create a FREE account and get: