Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In still water, a boat can cover a distance of 10 km at the speed of 5 km/h in certain time interval and during the same time interval it can cover a distance of 8 km while moving upstream in a river. What is the speed of the river (in km/h)?
In still water, the boat can cover a distance of 10 km with a speed of 5 km/hr in $$\frac{10}{5}=2$$ hours.
In two hours, the boat travels 8 km upstream.
Therefore, the speed of boat upstream is $$\frac{8}{2}=4$$km/hr.
We know the speed of the boat is 5 km/hr and thus we can find the speed of the stream.
In upstream, effective speed = boat's speed - stream's speed
4 = 5 - stream's speed
Stream's speed = 1 km/hr
Hence, Option C is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation