Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train of 270 metres long crosses a platform of 390 metres length in 33 seconds. The speed of the train (in kmph) is
The total distance travelled by the train in 33 seconds = 270 + 390 meters = 660 meters
Speed of train (in m/s) = 660/33 = 20 m/s
Hence, speed in kmph = 20*(18/5) = 72 kmph
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation