Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A, B, C started a business by investing Rs.6500, Rs.8400 and 10,000 respectively. As working partner A takes 5% of the profit as his salary. A withdraws his capital after 6 months, B after 5 months and C after 3 months from the begining. If the profit earned was Rs.7400, then the total amount received by A is (in Rs.)
A,B,C will take the profit in following ratio
$$=6500×6:8400×5:10000×3$$
$$=39000:42000:30000$$
$$=39:42:30$$
$$=13:14:10.$$
Total profit$$=7400.$$
5% of 7400$$=370.$$
rest of profit$$=7400-370=7030.$$
A will get$$=7030×(13/37)=2470.$$ of rest of the profit.
So,Total profit part of A$$=2470+370.$$
$$=2840.$$
So,C is correct choice.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation