Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If the income tax is reduced from 15% to 12.5% then the tax benefit (in rupees) for a person whose taxable income is Rs. 98,000/- is
Tax benefit% = 15 - 12.5 = 2.5%
Taxable income = Rs. 98,000
Tax benefit = 2.5% of 98000 = $$\frac{2.5}{100}\times98000$$ = Rs. 2450
Hence his tax benefit will be 2450 rupees
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation