Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Refer to the table and answer the given questions.
Number of projects handled by 5 companies during 5 years

What is the difference between average number of projects handled by company B in 2004 and 2005 together and average number of projects handled by company D in 2007 and 2008 together ?
Number of projects handled by company B in 2004 and 2005 together
= 168 + 274 = 442
=> Average = $$\frac{442}{2} = 221$$
Number of projects handled by company D in 2007 and 2008 together
= 158 + 198 = 356
=> Average = $$\frac{356}{2} = 178$$
$$\therefore$$ Required difference = 221 - 178 = 43
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation