Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A hallow iron pipe of 63 cms length having outer circumference of 440 cmis of thickness 4 cms. The volume(in cubic cms) of the iron used is ( Here take $$\pi = \frac{22}{7}$$)
Let the outer radius of pipe be R and inner radius be r.
Also, we are given that 2*(22/7)*R = 440 cm ===> R = 70 cm
Now, Volume of iron used in making the pipe = (22/7)*63*[(70*70)-(66*66)].......(as thickness is given as 4 cm)
Hence, Volume = 1,07,712 cubic cm
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation