# SBI PO Level Number Series Questions

Level Number Series Questions for SBI PO Prelims and Mains exam. Download SBI PO Level Number Series questions on with solutions.

Download SBI PO Level Number Series Questions

105 SBI PO Mocks – Just Rs. 249

**Question 1: **What should come in the place of ? in the following series?

12, 72, 240, 600, ?

a) 1270

b) 1260

c) 1290

d) 1296

e) 1236

**Instructions**

What should come in the place of ? in the following series?

**Question 2: **641, 643, 647, 653, 659, 661, ?

a) 663

b) 667

c) 671

d) 673

e) 669

**Question 3: **What should come in the place of ? in the following series?

12, 84, 21, 77, 28, 68, 33, ?

a) 55

b) 56

c) 57

d) 58

e) 59

**Instructions**

What should come in the place of ? in the following series?

**Question 4: **51, 52, 106, 321, 1288, ?

a) 6445

b) 6420

c) 6325

d) 6540

e) 6550

**Question 5: **19, 27, 46, 73, 119, ?

a) 182

b) 172

c) 187

d) 202

e) 192

SBI PO Free Mock Test (Latest Pattern)

Download SBI PO Previous Papers PDF

**Instructions**

What should come in the place of ? in the following series?

**Question 6: **254, 128, 130, 198, 400, ?

a) 995

b) 985

c) 1050

d) 1025

e) 1005

**Question 7: **2196, 2743, 3374, 4095, ?

a) 4912

b) 4913

c) 4914

d) 4911

e) 4915

**Question 8: **34, 53 ,91, 148, 224 ?

a) 296

b) 345

c) 262

d) 379

e) 319

SBI PO Important Questions (download PDF)

**Question 9: **52, 53, 49, 58, 42, 67, ?

a) 35

b) 36

c) 31

d) 103

e) 42

**Question 10: **62, 64, 67, 72, 79, 90, 103, ?

a) 118

b) 122

c) 125

d) 120

e) 117

**Instructions**

**Find the missing number in the following series.**

**Question 11: **2, 6, 12, 20, ?

a) 30

b) 28

c) 32

d) 24

e) 36

**Question 12: **6, 24, 60, 120, ?

a) 180

b) 200

c) 210

d) 256

e) 196

**Question 13: **10, 7.5, 5.5, 4, 3, ?

a) 1

b) 2.5

c) 1.5

d) 0.5

e) 2.25

**Question 14: **5, 7.5, 15, 37.5, ?

a) 75

b) 127.5

c) 112.5

d) 87.5

e) 62.5

**Question 15: **1, 8, 9, 64, 25, ?

a) 216

b) 169

c) 81

d) 156

e) 64

**Instructions**

**Find the missing number in the following series.**

**Question 16: **7, 14, 42, 168, ?

a) 840

b) 560

c) 720

d) 660

e) 600

**Question 17: **5, 25, 61, 113, ?

a) 179

b) 200

c) 181

d) 157

e) 191

**Question 18: **5, 4, 2, -1, ?

a) -3

b) -5

c) 5

d) -4.5

e) -6

**Question 19: **2, 12, 36, 80, ?

a) 120

b) 150

c) 160

d) 100

e) 144

**Question 20: **17, 19, 16, 20, 15, ?

a) 21

b) 14

c) 20

d) 18

e) 19

**Answers & Solutions:**

**1) Answer (B)**

$2^4-2^2 = 16 – 4 = 12$

$3^4-3^2 = 81-9 = 72$

$4^4 – 4^2 = 256-16 = 240$

$5^4-5^2 = 625-25=600$

$6^4 – 6^2 = 1296-36= 1260$

Therefore, option B is the right answer.

**2) Answer (D)**

The given series consists of prime numbers from 641.

663 is divisible by 3.

665 is divisible by 5.

667 is divisible by 23.

669 is divisible by 3.

671 is divisible by 11.

673 is the next prime number after 661. Therefore, option D is the right answer.

**3) Answer (C)**

The given series is composed of 2 series.

12 ,21, 28, 33

12 + 9 = 21

21 + 7 = 28

28 + 5 = 33

84,77,68,?

84-7 = 77

77-9 = 68

68 – 11 = 57

Therefore, option C is the right answer.

**4) Answer (A)**

51*1 + 1 = 52

52*2 + 2 = 104+2 = 106

106*3 + 3 = 318+3 = 321

321*4 + 4 = 1284+4 = 1288

1288*5 + 5 = 6440+5 = 6445

Therefore, option A is the right answer.

**5) Answer (E)**

19 + 27 = 46

46 + 27 = 73

73 + 46 = 119

119 + 73 = 192

Therefore, option E is the right answer.

**6) Answer (E)**

254*0.5 + 1 = 127+1=128

128*1 + 2 = 128 + 2 = 130

130*1.5 + 3 = 195+3 = 198

198*2 + 4 = 396+4 = 400

400*2.5 + 5 = 1005

Therefore, option E is the right answer.

**7) Answer (A)**

$13^3 – 1 = 2197-1 = 2196$

$14^3 – 1 = 2744-1 = 2743$

$15^3 – 1 = 3375-1 = 3374$

$16^3 – 1 = 4096-1 = 4095$

$17^3 – 1 = 4913-1 = 4912$

Therefore, option A is the right answer.

**8) Answer (E)**

34 + 19 = 53

53 + 38 = 91

91 + 57 = 148

148 + 76 = 224

224 + 95 = 319

Therefore, option E is the right answer.

**9) Answer (C)**

52 + 1 = 53

53 – 4 = 49

49 + 9 = 58

58 – 16 = 42

42 + 25 = 67

67 – 36 = 31

Therefore, option C is the right answer.

**10) Answer (D)**

The difference between 2 consecutive terms in the series is a prime number.

62 + 2 = 64

64 + 3 = 67

67 + 5 = 72

72 + 7 = 79

79 + 11 = 90

90 + 13 = 103

103 + 17 = 120

Therefore, option D is the right answer.

**11) Answer (A)**

First term = $1^2 + 1 = 2$

Second term = $2^2 + 2 = 6$

Third term = $3^2 + 3 = 12$

Fourth term = $4^2 + 4 = 20$

So, fifth term = $5^2 + 5 = 30$

Hence, option A is the correct answer.

**12) Answer (C)**

First term = $1 * 2 * 3 = 6$

Second term = $2 * 3 * 4 = 24$

Third term = $3 * 4 * 5 = 60$

Fourth term = $4 * 5 * 6 = 120$

So, fifth term = $5 * 6 * 7 = 210$

Hence, option C is the correct answer.

**13) Answer (B)**

First term = $10$

Second term = $10 – 2.5 = 7.5$

Third term = $7.5 – 2 = 5.5$

Fourth term = $5.5 – 1.5 = 4$

Fifth term = $4 – 1 = 3$

So, sixth term = $3 – 0.5 = 2.5$

Hence, option B is the correct answer.

**14) Answer (C)**

First term = $5 * 1 = 5$

Second term = $5 * 1.5 = 7.5$

Third term = $7.5 * 2 = 15$

Fourth term = $15 * 2.5 = 37.5$

So, fifth term = $37.5 * 3 = 112.5$

Hence, option C is the correct answer.

**15) Answer (A)**

First term = $1^2 = 1$

Second term = $2^3 = 8$

Third term = $3^2 = 9$

Fourth term = $4^3 = 64$

Fifth term = $5^2 = 25$

So, sixth term = $6^3 = 216$

Hence, option A is the correct answer.

**16) Answer (A)**

First term = $7 * 1 = 7$

Second term = $7 * 2 = 14$

Third term = $14 * 3 = 42$

Fourth term = $42 * 4 = 168$

So, fifth term = $168 * 5 = 840$

Hence, option A is the correct answer.

**17) Answer (C)**

First term = $1^2 + 2^2 = 5$

Second term = $3^2 + 4^2 = 25$

Third term = $5^2 + 6^2 = 61$

Fourth term = $7^2 + 8^2 = 113$

So, fifth term = $9^2 + 10^2 = 181$

Hence, option C is the correct answer.

**18) Answer (B)**

First term = $3$

Second term = $5 – 1 = 4$

Third term = $4 – 2 = 2$

Fourth term = $2 – 3 = -1$

So, fifth term = $-1 – 4 = -5$

Hence, option B is the correct answer.

**19) Answer (B)**

First term = $1^2 + 1^3 = 2$

Second term = $2^2 + 2^3 = 12$

Third term = $3^2 + 3^3 = 36$

Fourth term = $4^2 + 4^3 = 80$

So, fifth term = $5^2 + 5^3 = 150$

Hence, option B is the correct answer.

**20) Answer (A)**

First term = $17$

Second term = $17 + 2 = 19$

Third term = $19 – 3 = 16$

Fourth term = $16 + 4 = 20$

Fifth term = $20 – 5 = 15$

So, sixth term = $15 + 6 = 21$

Hence, option A is the correct answer.

770 Mocks – Just Rs. 199. Enroll Here

We Hope this Level Number Series Questions for SBI PO Exam Preparation is very Useful.