# RRB NTPC Number Series Questions PDF

Download RRB NTPC Number Series Questions and Answers PDF. Top 25 RRB NTPC Number Series questions based on asked questions in previous exam papers very important for the Railway NTPC exam.

Download RRB NTPC Number Series Questions PDF

20 RRB NTPC Mocks – Just Rs. 149

RRB NTPC Previous Papers [Download PDF]

**Question 1: **Choose the incorrect number in the series: 31, 37, 41, 43, 47, 51, 53

a) 53

b) 51

c) 47

d) 43

**Question 2: **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given optons that will complete the series.

17, 42, 78, 127, 191, ?

a) 272

b) 268

c) 275

d) 271

**Question 3: **Find the number which should replace ‘?’.

320, 480, 720, 1080, ?

a) 1121

b) 1728

c) 1620

d) 1628

**Question 4: **Choose the incorrect number in the series: 12, 13, 28, 87, 350, 1765

a) 28

b) 87

c) 350

d) 1765

**Question 5: **Choose the incorrect number in the given series: 1, 3, 6, 10, 15, 22

a) 22

b) 15

c) 10

d) 6

**Question 6: **Find the incorrect number in the following series: 12, 17, 25, 36, 50, 68

a) 25

b) 36

c) 50

d) 68

**Question 7: **Find the incorrect term in the sequence below –

84, 72, 61, 52, 42, 34

a) 61

b) 52

c) 34

d) 84

**Question 8: **Find the number which will replace ‘?’.

31, 71, 91, 32, 92, ?

a) 13

b) 39

c) 101

d) 73

**Question 9: **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given optons that will complete the series.

784, 685, 590, 499, 412, ?

a) 317

b) 345

c) 329

d) 351

**Question 10: **Find the number which would replace the question mark in the series given below.

13, 17, 25, 32, 37, ?

a) 47

b) 43

c) 45

d) 44

RRB NTPC Previous Papers Download PDF

RRB JE PREVIOUS PAPERS DOWNLOAD

**Question 11: **Find the next number in the series.

22, 29, 43, 64, ?

a) 86

b) 85

c) 87

d) 92

**Question 12: **Find the missing number 23,26,32,41,53,68,??

a) 81

b) 84

c) 76

d) 86

**Question 13: **13,17,30,47,77,124,??

a) 191

b) 201

c) 189

d) 213

**Question 14: **What number comes in the place of the question mark?

a) 0

b) -1

c) 1

d) 2

**Question 15: **a, b and c are in Geometric progression such that c – a = 12 and b + c = 24. What is the value of (b+1)(b-1)?

a) 80

b) 63

c) 48

d) 35

**Question 16: **What number comes in the place of the question mark?

a) 0

b) -1

c) 1

d) 2

18000+ Questions – Free SSC Study Material

Download General Science Notes PDF

**Question 17: **What number comes in the place of the question mark?

a) 1

b) 3

c) 4

d) 5

**Question 18: **Which of the following is a prime number?

a) 87

b) 91

c) 93

d) 97

**Question 19: **What will come in the following question in place of the question mark ?

a) 32

b) 18

c) 22

d) 28

**Question 20: **Find the next term in the series: 81, 121, 169, 225, 289, ?

a) 441

b) 361

c) 391

d) 484

**Question 21: **What is the sum to 30 terms of the series: 6, 12, 18, 24,… ?

a) 2800

b) 2780

c) 2690

d) 2790

**Question 22: **Find the next term in the series: 12, 18, 26, 36, 48, 62, ?

a) 80

b) 74

c) 76

d) 78

Daily Free RRB Online Tests for RRB Exams

**Question 23: **Which number comes next in the following series: 5, 15, 35, 65, 105, 155, ?

a) 195

b) 215

c) 225

d) 235

**Question 24: **Find the wrong number in the given series

132, 90, 48, 30, 12, 2

a) 132

b) 48

c) 30

d) 2

**Question 25: **Find the next number in the series:

3, 15, 35, 63, 99, ___

a) 123

b) 137

c) 143

d) 159

Download Current Affairs Questions & Answers PDF

**Answers & Solutions:**

**1) Answer (B)**

The series lists all the prime numbers from 31 in ascending order.

51 is not a prime number. It is divisible by 17. Therefore, 51 is the incorrect term in the series.

**2) Answer (A)**

17 + 25 = 42

42 + 36 = 78

78 + 49 = 127

127 + 64 = 191

191 + 81 = 272

Hence, option A is the right answer.

**3) Answer (C)**

The series follows the following pattern:

320

320 * 1.5 = 480

480 * 1.5 = 720

720 * 1.5 = 1080

1080* 1.5 = 1620

**4) Answer (C)**

12*1 + 1 = 12+1 = 13

13*2 + 2 = 26+2 = 28

28*3 + 3 = 84 +3= 87

87*4+4 = 348+4 = 352

352*5+5 = 1760+5=1765

As we can see, 350 is the incorrect term in the series. Therefore, option C is the right answer.

**5) Answer (A)**

The given numbers are of the form n(n+1)/2.

1*2/2 = 1*1 = 1

2*3/2 = 1*3 = 3

3*4/2 = 3*2 = 6

4*5/2 = 2*5 = 10

5*6/2 = 5*3 = 15

6*7/2 = 3*7 = 21

As we can see, 22 is the incorrect term. Therefore, option A is the right answer.

**6) Answer (D)**

17 – 12 = 5

25 – 17 = 8

36 – 25 = 11

50 – 36 = 14

As we can see, the difference between 2 consecutive numbers in the series are in an AP.

The next term must be 50 + 17 = 67.

Therefore, 68 is the incorrect term in the series and hence, option D is the right answer.

**7) Answer (B)**

84 – 12 = 72

72 – 11 = 61

61 – 10 = 51

51 – 9 = 42

42 – 8 = 34

Hence, option B is the right answer.

**8) Answer (A)**

All the prime numbers from 13 are written in reverse order.

i.e 13, 17, 19, 23, 29, 31,..

are written as 31, 71, 91, 32, 92, 13

**9) Answer (C)**

784 – 99 = 685

685 – 99 + 4 = 590

590 – 99 + 8 = 499

499 – 99 + 12 = 412

412 – 99 + 16 = 329

Hence, option C is the right answer.

**10) Answer (A)**

The pattern being followed here is that the sum of the digits of the previous number is being added to get the next number. For example:

13 + 1 + 3 = 17

17 + 1 + 7 = 25

25 + 2+ 5 = 32

32 + 3 + 2 = 37

Following the same pattern, the next term of the sequence will be

37 + 3 + 7 = 47

Hence, option A is correct.

**11) Answer (D)**

The series follows the following pattern:

$22+7=29$

$29 + 14 = 43$

$43 + 21 = 65$

$64 + 28 = 92$

**12) Answer (D)**

The numbers given above are part of a pattern given below.

26 = 23 + 3

32 = 26 + 6

41 = 32 + 9

53 = 41 + 12

68 = 53 + 15

Hence, the number to follow will be 68 + 18 = 86

**13) Answer (B)**

The numbers given in the series above follow the below pattern

30 = 17 + 13

47 = 30 + 17

77 = 47 + 30

124 = 77 + 47

Therefore, the number to replace the question mark is 124 + 77 = 201

**14) Answer (A)**

In the right column, 16 = 4 * 4

In the middle column, 20 = 4 * 5

In the left column, 0 = 7 * ?

So, ? = 0

**15) Answer (B)**

Let the common ratio be r

So, b = ar

And c = $ar^2$

So, $ar^2$ – a = 12

a(r+1)(r-1) = 12 …. (1)

ar + $ar^2$ = 24

ar(1+r) = 24 ….. (2)

(2) / (1) => r/(r-1) = 2

r = 2r – 2

r = 2

From (2), a * 2 * (2+1) = 24.

So, a = 4

(b+1) (b-1) = (ar+1)(ar-1) = (4*2 + 1)(4*2-1) = 63

**16) Answer (A)**

In the right column, 16 = 4 * 4

In the middle column, 20 = 4 * 5

In the left column, 0 = 7 * ?

So, ? = 0

**17) Answer (B)**

In the first row, 4 * 3 = 12

In the second row, 2 * 7 =14

In the third row, 2 * ? = 6.

So, ? = 3

**18) Answer (D)**

87 and 93 are divisible by 3. 91 is divisible by 7. Only 97 is a prime number.

**19) Answer (A)**

the sequence is **1,1×2=2 , 4×2=8, 8×2 =16** so the next in sequence is **16×2=32**

**20) Answer (B)**

The terms in the series are $9^2$, $11^2$, $13^2$, $15^2$ and so on. So, the next term in the series is $19^2 = 361$

**21) Answer (D)**

The terms of the series are in Arithmetic progression. So, the sum to n terms is given by S = (n/2) * [2a +(n-1)d]

So, the sum in this case is S = (30/2) * [2*6 + 29*6] = 15 * [12 + 174] = 15 * 186 = 2790

**22) Answer (D)**

The difference between successive terms is 6, 8, 10, 12, 14 and so on.

So, the next term is 62 + 16 = 78

**23) Answer (B)**

The difference between the first two numbers is 10. The difference between the second and third numbers is 20 and so on. So, the next number in the series will be 155 + 60 = 215

**24) Answer (B)**

The numbers can be written as 12*11, 10*9, 48, 6*5, 4*3, 2*1. Hence, 8*7=56 should have been in the series instead of 48.

**25) Answer (C)**

Each term is $(2n)^2-1$. Hence, the 6th term = $(2*6)^2-1$ =144-1=143.

DOWNLOAD APP FOR RRB FREE MOCKS

We hope this Number Series questions for RRB NTPC Exam will be highly useful for your preparation.